W dniu 13.04.2022, członkowie Szkolnego Koła Turystycznego PTTK z Panem Robertem Szmucem oraz Panem Dyrektorem Olafem Pokrywką udali się na wycieczkę, która miała na celu udoskonalić wiedzę przyrodniczo - geograficzną wśród uczestników. Tym razem za cel został obrany obszar Pogórza Dynowskiego a konkretnie rezerwat Przełom Hołubli.

Początkowo trasa wiodła wytyczoną ścieżką przyrodniczą lecz po opuszczeniu granic rezerwatu byliśmy już zdani tylko na własną orientację w terenie, wykorzystanie map i kompasów. Błoto i trudne warunki nie stanowiły przeszkody do pokonywania kolejnych kilometrów trasy gdzie szczęśliwie udało nam się „dobić” do zielonego szlaku pogórskiego, którym to już zmierzaliśmy w stronę miejsca docelowego.

Jak się okazało stosunkowo mało znany i omijany przez turystów teren kryje bardzo wiele ciekawych rzeczy. Śmiało mogę napisać, że nie było to tylko przejście w fajnym towarzystwie w poszukiwaniu wiosny ale przede wszystkim lekcja w terenie. Nasi opiekunowie dawkowali nam zasób wiedzy z przyrody, hydrografii, geomorfologii, topografii a wszystko to było poparte przykładami w terenie.

Docierając nad Średnią mogliśmy się jeszcze „podelektować” wspaniałą panoramą, w której zauważalne były nawet ośnieżone północne stoki bieszczadzkich połonin. Całość przejścia była zakończona ogniskiem, z pieczeniem kiełbasy.

Niebawem kolejny wyjazd – tym razem Roztocze, na który już zapraszamy

Z turystycznym pozdrowieniem
Marcin Zaborowski 7A