Witajcie już w… . Momencik pierwszy, drugi trzeci a już wiem. Witajcie już w czwartym etapie. Dobra zabawa niestety lecz szybko mija. Dla większości ten etap będzie ciekawy.
Będziemy w nim mówić o takich rzeczach jak:
- Gry i Filmy 3D
- Programowanie
- Sztuczna inteligencja
- Bezpieczeństwo w sieci
Czyli powiemy sobie trochę o robotach, matematyce, o Stefanie Banachu (1892 - 1945), który jest uważany w Polsce za największego matematyka w historii Polski. Był człowiekiem który bardzo się bał zdawać egzaminy. Pewnego dnia… Jego historia związana jest też z naszym miastem. Opowiemy wam o tym trochę później... Będziemy również mówić o pierwszych filmach i nakręcaniu ich. Na pierwszym z nich ludzie bali się, że pociąg ich rozjedzie więc…
Do zobaczenia!
https://bialczynski.pl/2016/07/19/wielcy-polacy-stefan-banach-1892-1945-lwowska-szkola-matematyczna/
„IGNATYCY” - Dawid Oważany
Witajcie z tej strony oczywiście my czyli zespół „IGNATYCY”. Czy nie zastanawiało was dlaczego czasem oglądając Harrego Pottera nasz umysł nie może przyjąć wydarzeń, które się tam wydarzyły. To wszystko wina montowania. Ujawniano sposób nagrywania filmu, który krótko mówiąc rozwala głowę. Co umożliwia tworzenie czegoś takiego. No tak, powiecie, że technologia jak zawsze, lecz pytanie brzmi jaki to rodzaj technologii. Funkcja 3D i wiele, wiele programów do montowania. Jakie? Oto kilka przykładów: ShotCut, Kdenlive, Motion Capture itd… Na raczej każdym sprzęcie jest systemowy program do montowania.
Wracając do Harrego Pottera zrobienie tła byłoby niemożliwe gdyby nie zielona ściana - greenscrenn. Niesamowite!!! Oprócz filmomaniaków są ludzie, którzy uwielbiają gry. Dla nich też niczego nie braknie. Są teraz setki milionów gier czy to jednoosobowych czy rodzinnych w których możemy się poczuć jak bohaterzy każdej gry. Najbardziej pożądanymi są gry w których swoim ruchem ciała, rąk, nóg dzieje się coś w grze. Przykłady takich zestawów: Oculus Rift, PlayStation VR firmy Sony.
Dawid Oważany
Witajcie to znowu my IGNATYCY. Dzisiaj chciałbym wam poopowiadać o programowaniu, a tak dokładnie o jego poprzedniku, bez którego słowa programowanie by nie było. Poopowiadam wam o królowej nauk. No dobra ta podpowiedź powinna wam uświadomić o czym będziemy mówić. Matematyka. Mówiąc o trafie w dziesiątkę mowa o polskich matematykach, a szczególnie o jednym - Stefanie Banachu.
Stefan Banach był genialnym naukowcem, przedstawicielem lwowskiej szkoły matematycznej oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, który pochodził z góralskiej rodziny, był jednak nieślubnym dzieckiem i wychowywał się w rodzinie zastępczej. Rodzice związali się z nowymi partnerami, a syna oddali właścicielce lokalnej pralni. Od wczesnego dzieciństwa zadziwiał niesamowitymi zdolnościami językowymi, a przede wszystkim talentem do matematyki, dlatego też dorabiał jako korepetytor. Był samoukiem w dziedzinie matematyki, ale dorównywał wiedzą naukowcom na poziomie uniwersyteckim. W 1916 roku jego rozmowę z kolegą przez przypadek podsłuchał żydowski profesor matematyki, Hugo Steinhaus. Naukowiec był tak zafascynowany wiedzą młodego chłopaka, że zaproponował mu wspólną publikację, a potem dalszą współpracę, która trwała wiele lat. Steinhaus do końca życia uznawał Banacha za swoje życiowe odkrycie. Warto uczyć się matematyki, ponieważ my Polacy patrząc na historię osiągnięć polskich matematyków na skalę świata mamy się czym chlubić.
Dawid Oważany
Witajcie w kolejnej części czwartego etapu. Pomówimy sobie dzisiaj o czymś co jest podobne do ludzi tylko jego ruch jest bardzo kwadratowy?
Tak, pomówimy dziś o sztucznej inteligencji i o tych dużych i małych robotach. Robot zazwyczaj naszymi oczami to jakiś kwadratowy ludzik. Jednak to jest tylko zwykłe przyzwyczajenie. Robot może być kuchenny, ogrodowy, pomocniczy w fabrykach.
Zazwyczaj po ogrodzie jeździ zwykły robot, który ścina trawę. Nie zawsze ale również popularne są pomocnicy kuchenni. Tu można się zdziwić ponieważ taki kuchenny robot ani troszkę nie przypomina tego zwykłego którego sobie zawsze wyobrażamy. Można by tak wymieniać setkami ich rodzajów. Jest ich bardzo dużo.
Mówiąc o robotach myślimy, że tylko nas w czymś wyręczają, jednak… CO NIEKTÓRE Z NICH POTRAFIĄ NAMALOWAĆ OBRAZY!!! Współczesny Picasso nazywa się eDavid.
SPablo by się zdziwił… Oto on i jego dzieło.
https://newatlas.com/edavid-robot-artist-painter/28310/
Dawid Oważany 06.04.2021
Witajcie na kolejnej emocjonującej lekcji z programu ,, Być jak Ignacy”. Słowo Internet zna każdy z nas. Często, gęsto nie zwracamy uwagi na to co udostępniamy. Tak, to prawda, że ,,wrzucamy” normalne rzeczy, lecz te posty nie trafiają. Podkreślmy NIE TRAFIAJĄ do normalnych użytkowników. Co wtedy zrobić? Najlepiej poprosić Rodzica o pomoc lub usunąć udostępnioną informację.
Wszędzie się słyszy o cyberprzemocy. Co to takiego jest? Wyzywanie, obrażanie, nękanie lub okradanie przez internet. Łatwo jest zostać oszukanym.
PAMIĘTAJMY
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM!
http://przyjaznypedagog.blogspot.com/p/cyber-przemoc-gdzie-szukac-pomocy-jak.html
Dawid Oważany 13.05.2021