Kolejny, trzeci etap już za nami.
Na naszych spotkaniach dyskutowaliśmy na temat:
- Historii transportu,
- Transportu miejski,
- Smart City,
- Transport i miasta przyszłości
Wynalezienie koła w Mezopotamii oraz jego ulepszanie, od żaglowozu do elektrycznie napędzanego samochodu przyszłości, od silnika parowego do automatycznych komputerów, od ciągnięcia wozu przez konie i wielbłądy do wymyślenia pierwszej automatycznej skrzyni biegów, od dyliżansu parowego który jechał 8 kilometrów na godzinę do Hyperloopa który może się rozpędzić nawet do 1000 kilometrów na godzinę, od balonów do jetpacków, od pomysłów do tworzenia niedostępnych na rynku latających samochodów, od policjantów na koniach do policjantów na latających motocyklach. To jedne z wielu nowych informacji o których się dowiedzieliśmy w tej części programu Być Jak Ignacy który zarazem bawi i uczy.
„IGNATYCY” - Dawid Oważany kl.5a
Witajcie - tutaj „Ignatycy. Naszym pierwszym tematem w trzecim etapie, będzie
„HISTORIA TRANSPORTU”
Nie zawsze były pojazdy, które miały koła. Ludzie na początku musieli podróżować na swoich własnych nogach lub na przyjaznych dla ludzkości zwierzętach. W Afryce i południowej Azji środkiem transportu były i w co niektórych miejscach wciąż są wytrzymałe wielbłądy.
Cudem dla świata było wynalezienie koła ok 3500 r. p.n.e na terenie Mezopotamii. Oto schemat powstawania i ulepszania rodzajów koła. Mimo wynalezienia koła pojazdy nie jeździły same. Napędzane były przez zwierzęta typu konia, wielbłąda.
W XIII w. pewien angielski mnich czyli Roger Bacon stwierdził że można stworzyć pojazd który byłby jeździł na kołach i byłoby możliwe stworzenie tego pojazdu przy pomocy nauki i sztuki. W 1600 roku holenderski matematyk Simon Stevin zbudował łódź która była nazywana żaglowozem. Nazwę zawdzięczała kołom które były przymocowane do niej, a pojazd potrafił się rozpędzić do niewielkiej prędkości ponieważ była to prędkość 24 kilometry na godzinę. Na początku pojazdy, które miały przypominać samochody miały silniki parowe lecz od razu się psuły i były bardzo hałaśliwe.
Pierwszy ,, samochód” zaprojektował Carl Benz, a jego pojazd był wolniejszy od żaglowozu o 14 kilometrów na godzinę, ponieważ zaledwie cisnął 15 kilometrów na godzinę i miało tylko trzy koła. Pierwszy samochód, który miał cztery koła został wynaleziony przez Gottlieba Daimlera w 1886 roku, niestety niewiele osób mogło pozwolić sobie na tamte czasy luksusy, ponieważ były bardzo drogie i było niewiele sztuk. Dopiero w 1913 roku przybywało ich na masową skalę dzięki Henry'emu Fordowi. Samochód elektryczny według co niektórych to od razu Elon Musk i marka Tesla.
Teraz możemy się poruszać tramwajem, samochodem, busem i wieloma innymi. Oto krótki schemat o powstawaniu maszyn poruszających się.
- 1740 rok - najstarszy rysunek działa samobieżnego napędzanego parą.
- 1769 rok - ciągnik parowy Nicolasa Cugnota.
- 1825 rok - dyliżans parowy Gurneya w Anglii.
- 1875 rok - pierwszy dojazd z silnikiem spalinowym przez Siegfrieda Marcusa do Wiednia
- 1888 rok - pierwszy samochód ze skrzynią biegów (Carl Benz)
- 1894 rok - pierwszy wyścig samochodowy od Paryżu do Rouen
- 1897 rok - pierwsze prawo jazdy wydane w Warszawie
- 1913 rok - powstaje taśma produkcyjna której wynalazcą jest Henry Ford
- 1932 rok - w Niemczech wynaleziono automatyczną skrzynię biegów
04.02.2021
„IGNATYCY” - Dawid Oważany kl.5a
Witajcie z tej strony ponownie my „Ignatycy”. Naszym kolejnym ciekawym tematem jest
„TRANSPORT MIEJSKI”
automatyczny transport. Czym on jest? Dowiecie się dzisiaj. Automatyczny transport to używanie już dostępnych maszyn które nie potrzebowały by kierowcy lub pilota. Są już co niektóre pojazdy które przemieszczają się bez kierowcy np. drony, autobusy, auta lub pociągi za pomocą komputera. Nazwanymi przykładami mogą być:
- autobus Trapizio bez kierowcy w Szwajcarii,
- bezzałogowy wehikuł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w miejscowości Masdar.
Nad cudami przyszłości pracują takie firmy jak: Google, Apple, Uber, Tesla, Mercedes, BMW, Audi i wiele innych. Jest auto firmy Google które nazywa się Waymo Firlej która nie ma pedałów ani automatycznej skrzyni biegów, która wydaje się podstawą jazdy auta. W 2030 roku obliczono, że te pozaziemskie wynalazki będą kosztować w bilionach, a więc na takie cudeńka będą mogli pozwolić sobie tylko nie milionerzy lecz bilionerzy!!!
Niestety, jeden pieszy został poszkodowany przez nowoczesność ponieważ w Stanach Zjednoczonych nie zadziałały czujniki ruchu, przez co niewinny stał się ofiarą technologii.
Powinniśmy pamiętać, że nigdy nie można przesadzać, ani nie myśleć, że coś jest perfekcyjne. Nasze furki nie są dopracowane na 100 procent, lecz w przyszłości na pewno będą…
10.02.21
„Ignatycy” Dawid Oważany kl.5a
Witajcie przyjaciele ,,Być jak Ignacy”. Dziś przybliżymy wam
"SMART CITY"
czyli inteligentne miasta, które korzystają z nowych technologii i pomysłów, aby jej mieszkańcom żyło się dobrze i lepiej.
https://ideologia.pl/smart-city-jak-inteligentne-miasta-poprawiaja-zycie-mieszkancow/
Jedno z takich miast to:
Oslo - ekologia jest tu bardzo ważna. Segregowane śmieci dostarczane są do biogazowi , przerabiane na biogaz dzięki któremu jeżdżą autobusy. Miast znane jest z łatwego dostępu do rowerów i dużej ilości terenów zielonych.
Kopenhaga - miasto zasilane jest energią wiatrową i bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją rowerową, skonstruowanej tak aby rowerzyści czuli się bezpiecznie.
Londyn- wprowadzono tu technologie, która ułatwia pieszym przejście przez ulice. Polega to na wykrywaniu ile osób czeka na przejściu i dostosowaniu do tego czasu zmiany świateł.
Budynki Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - zbudowane z ekologicznych materiałów i skonstruowane tak aby dać cień w upalne dni. Miasto zbudowane od zera i w przyszłości maja stać się idealnymi miastami.
„IGNATYCY” - Antek Gilarski kl.5a
,,Transport i miasta przyszłości”
Witajcie z tej strony ponownie my czyli zespół Ignatycy. Mówiliśmy już o planach nowoczesnych transportów, wynalazków, które ułatwiłyby nam przyszłość. Mówiąc o nich mamy wrażenie, że trzeba będzie jeszcze na nie poczekać. To prawda czas jest potrzebny lecz już kilka z nich jest wyprodukowanych, sprawdzonych lecz brakuje tylko jednego - pojawienia się ich na rynku! Z tym będzie problem. Jednym z tych wynalazków, które nie pojawiły się jeszcze na rynku jest Jetpack. Można kupić własny odrzutowy plecak, lecz jest to ogromne ryzyko. Wielka rzecz w małych rękach. Koszt takiego plecaka wynosiłby około 150 tysięcy dolarów czyli około 600 tysięcy złotych.
Teraz trochę o LATAJĄCYCH SAMOCHODACH!
To nie jawa ani sen. Dwie wielkie firmy które produkują auta i samoloty. Mowa tu o marce Porsche i firmie Boeing. Chcą razem połączyć siły i dokonać wprost niemożliwego bowiem chcą stworzyć szybujący w przestworzach samochód. Koszt tego jest monstrum w porównaniu do Jetpacka który kosztuje dziesięciokrotnie mniej. Ten samocholot kosztowałby około 6 milionów złotych; na taki autko nie pozwoliłoby sobie wielu…
Oprócz Hyperloopa Elon Musk wymyśla tunele pod Los Angeles, które nie byłyby takie szybkie jak pociąg który śmiga 1000 km/h, lecz mimo wszystko przyspieszyłby naszą trasę. Koszt nie wynosiłby nic ponieważ jest to tylko wjechanie do tunelu i przejechanie go z większą niż normalnie prędkością.
Do zobaczenia
,,IGNATYCY” Dawid Oważany klasa 5a 26.03.2021