W II etapie V Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Być jak Ignacy" był poruszany temat ekologii.

Omawiano wpływ człowieka na otoczenie. W wyniku postępu cywilizacyjnego na Ziemi obserwujemy ocieplenie. Narusza to dotychczasowe zasady funkcjonowania organizmów na naszej planecie. Do świadomości naszej musi dotrzeć aby zatrzymać destrukcyjny wpływ człowieka na Ziemię musimy zacząć racjonalnie postępować, począwszy od segregacji śmieci aż do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Powinniśmy dbać o naszą planetę przez mądre i optymalne gospodarowanie żywnością, ponieważ na wielu etapach produkcji żywności do atmosfery wydziałany jest dwutlenek węgla. Najważniejszym aspektem w życiu codziennym pojedynczego człowieka jak i dużych przedsiębiorstw jest oszczędzanie wody, która jest głównym źródłem życia na naszej planecie. „Być jak Ignacy „ to nie tylko ciekawa nauka ale i zabawa. Ja bawiłem się bardzo dobrze.

Opracował: Bartosz Bórzyński, Va


Ekologia

Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, mówiąca nam o wzajemnych oddziaływaniach między elementami przyrody ożywionej i nieożywionej.

Niestety działalność człowieka wpływa i przyczynia się do zmian zachodzących na naszej planecie. Zdominował ogromne powierzchnie i i je przekształca co nie zawsze jest dobre i ma niekorzystny wpływ na nasze środowisko.

Zmiany na Ziemi są naturalne jednak nienaturalne jest ich tempo, zapamiętajmy więc hasło:

NIE ZMIANY NA ZIEMI SĄ ZŁE TYLKO TEMPO TYCH ZMIAN!

Jednym z problemów jest zmieniający się klimat. Obecnie nasza planeta boryka się z globalnym ociepleniem, gdzie zostało naukowo udowodnione, że to człowiek jest za to odpowiedzialny. Szacuje się, że temperatura na ziemi w najbliższym stuleciu może wzrosnąć od 1- 6 stopni Celsjusza.

Produkujemy zbyt duże ilości gazów cieplarnianych a najwięcej dwutlenku węgla. Dlatego zastanówmy się jak chcemy aby wyglądała nasza planeta w przyszłości, bo to właśnie zależy od nas.

Kierujmy się zasadą: 0 odpadów, 0 marnowania polega ona na stylu życia zgodnie z którym generować będziemy jak najmniej odpadów i tym samym nie będziemy zanieczyszczać środowiska. Będąc w sklepie podczas zakupów zastanów się czy ta rzecz, którą chcesz kupić jest ci naprawdę potrzeby czy za moment wyląduje w śmieciach? Pamiętaj, że każdy przedmiot został przez kogoś wyprodukowany i tym samym przyczynił się do emisji gazów cieplarnianych i że w przyszłości zostanie odpadem.

Olbrzymim problemem jest to, że produkujemy duże ilości tworzyw sztucznych i innych odpadów. Najwięcej z nich jest chyba plastikowych butelek, których rozkład trwa aż 450 lat a niestety tylko 23% z nich trafia do recyklingu a reszta na wysypiska lub zostaje spalona. Zalęgając zanieczyszcza środowisko., wiele z nich trafia także do rzek, mórz i oceanów a tam zanieczyszcza wody truje zwierzęta w nich żyjące itd.

Kolejnym problemem jest woda a właściwie jej coraz mniejsze zasoby, dlatego PAMIĘTAJMY O JEJ OSZCZĘDZANIU! np. przez:

  • zakręcając kran podczas mycia zębów,
  • do mycia wybierać prysznic zamiast wanny,
  • magazynowaniu deszczówki,
  • sadząc łąki kwiatowe itp.

Pomóżmy naszej planecie żyć nie zaśmiecajmy jej niepotrzebnymi śmieciami, pamiętajmy o recyklingu dzięki któremu nie będą powstawały nowe wysypiska śmieci , zredukujemy emisje gazów cieplarnianych i zmniejszymy zanieczyszczenie środowiska.

Antoni Gilarski Powietrze

Pamiętajmy o zmianach jakich się podejmujemy, powinny być one przemyślane i dobrze zaplanowane aby nie degradowały środowiska i następowały stopniowo a nie gwałtownie. Stopniowe ziemny pozwolą roślinom i zwierzętom do przystosowania się w przeciwnym wypadku dojdzie do ich wyginięcia co spowoduje efekt domina np. gdy z naszej planety znikną pszczoły, nie będzie miał kto zapylać roślin, znikną rośliny... Życie człowieka będzie zagrożone.

Dbajmy o planetę, nie zaśmiecajmy jej bo ona daje nam życie!

Zastanów się którą planetę wolisz?

ignacy 2 1 ignacy 2 2

ignacy 2 4 ignacy 2 3

„IGNATYCY” Maciej Dryś kl.Va


Segregacja odpadów

Witajcie z tej strony ponownie my Ignatycy. Naszym dzisiejszym tematem będzie segregacja odpadków. Często zapominamy o segregacji śmieci a przez to między innymi szkodzimy, a czasami doprowadzamy do śmierci co niektórych zwierząt lądowych i morskich.

3 1

Pamiętajmy o segregacji, która może uratować bardzo dużo żywych organizmów, wiele roślin oraz naszą planetę, na której żyjemy i będą żyć nasze pokolenia.

3 2

Pamiętajmy, że wyrzucając śmieci do lasu trujemy bezbronne zwierzęta, które przez nas mogą również stracić domy, a same nie mogą sobie wynająć ani kupić domów.

3 3

Jest jeden przykład zaniedbania planety przez ludzi o którym można by było dużo mówić. Mianowicie chodzi o Wielką Plamę na Pacyfiku. Jest to śmieciowa wyspa która według co niektórych naukowców jest tak duża jak stan Texas czyli ma mniej więcej 700 tysięcy kilometrów kwadratowych, a inni mówią, że jest tak duża jak kontynent USA. Nasza wyspa została odkryta przez Charles’a Mura w 1997 roku.

„IGNATYCY” Dawid Oważany kl.5 a.


Co zrobić z zakrętkami?

Witajcie. To znowu my Ignatycy. Nie dawno mówiliśmy o odpadkach i o ich segregowaniu. Często zadajemy sobie pytanie "Co zrobić z zakrętkami?". To pytanie ciągle nam się nasuwa. To prawda są w szkołach akcje na zbieranie korków lecz nie ma ich zawsze. Niedawno została wprowadzona akcja Serce w zakrętce. Serce plus zakrętka o co chodzi? A o to że, w co niektórych miejscach można znaleźć czerwone duże serca.

4 1

Wrzuca się do nich zakrętki które można powiedzieć zamieniają się w pieniądze które idą na cele charytatywne dla chorych dzieci. Ile na tym korzystamy? Dajemy szansę na życie dla chorych dzieci oraz pozbywamy się zbędnych "pieniędzy".

4 2

Pamiętajmy, że możemy uratować komuś życie.

4 3


O wodzie

 Witajcie w drugim etapie naszego programu ,,Być jak Ignacy” witają was IGNATYCY. Dzisiaj chcemy w szczególny sposób opowiedzieć wam o wodzie.

5 1

Cykl hydrologiczny. Ten cykl przedstawia nam obieg wody na całej ziemi. Zapotrzebowanie na wody obliczyli w 2010 roku naukowcy i najmniejsze ilości wody pitnej są w Afryce która w końcu jest ciepłym i pustynnym kontynentem. Do tych miejsc należą również Filipiny i Madagaskar Reszta świata można powiedzieć ma wody pod dostatkiem.

5 2

Objętość największej kuli to cała woda na Ziemi.

Mniejsza kula to słodka woda w ziemi, bagnach, rzekach i jeziorach.

Najmniejsza kula to słodka woda we wszystkich jeziorach i rzekach na naszej planecie.

Oliwia skorupka makieta

Tym krajom w których jest wielkie zapotrzebowanie na wodę a jej brak pomaga UNICEF, a tak dokładnie to wolontariusze którzy jeżdżą do tych państw aby nieść pomoc ubogim.

5 3

22.01.21
Dawid Oważany


Bioróżnorodność

Witajcie z tej strony ponownie my IGNATYCY. Naszym kolejnym tematem o którym chcemy wam opowiedzieć będzie Bioróżnorodność. Bioróżnorodność to inaczej mówiąc biologia porozkładana na czynniki pierwsze.

Jednym z tych czynników mogą być łańcuchy pokarmowe. Polegają one na przedstawieniu pokarmów, które spożywają coraz to większe stworzenia. Na przykład małe ziarenka spożyje mała mysz tą mysz może zjeść później lis lub łasica.

6 1

Czasami wydaje się nam że takie zwierzęta jak pszczoły są bezużyteczne. To nieprawda gdyby pszczół nie było to:

  • po pierwsze nie byłoby leków na reumatyzm
  • bez jadu pszczelego nie byłoby również leków antyalergicznych,
  • nie byłoby wosku czyli nic po świecach
  • nie byłoby takich rzeczy jak propolis, oraz mleczko pszczele którego używa wiele osób ponieważ zawiera on właściwości lecznicze.

6 2Tych przykładów można by było wymieniać więcej. Pamiętajmy o tym żeby szanować pszczoły. Jednak nie tylko pszczoły są poszkodowane. Szkodzimy czasem również zwierzętom które mają domy w lasach. Wycinając drzewa zabieramy im ,,dachy nad głową”. Zwierzęta nie mogą sobie wynająć lub kupić innego domu tak jak my.

Nasz przewodnik czyli Ignacy wiele podróżował i spotkał się z Władysławem Szaferem dzięki któremu w Polsce są między innymi żubry oraz sprowadził dwie łasice czystej krwi z ZOO w Szwecji. Był współtwórcą polskich parków narodowych między innymi Białowieskiego Parku Narodowego.

6 3 6 4

Do zobaczenia

Dawid Oważany
18.01.2021 r.