Dnia 28 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Jarosławiu odbyło się spotkanie na którym podsumowano projekt: „Budujemy mosty zamiast murów - Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu otwiera się na wielokulturowość europejską”, realizowany w ramach inicjatywy Erasmus+. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele urzędu miasta, dyrektorzy jarosławskich szkół i przedszkoli oraz nauczyciele i młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarosławiu.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej części artystycznej nawiązującej do historii naszego kraju oraz momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Następnie tanecznym krokiem walca wiedeńskiego absolwent naszej szkoły Stanisław Bórzyński oraz Milena Lotycz (uczennica SP 5) wprowadzili nas w prezentację multimedialną, która stanowiła podsumowanie projektu. Kolejnym punktem programu był quiz przygotowany przez Panią Barbarę Sudzińską, w którym prym wiedli uczniowie Mateusz Wyka i Jakub Reizer . Na koniec walc angielski wytańczony przez wspomnianą parę i piękna muzyczna pocztówka z Londynu, którą wyśpiewała dla nas Maja Dasiewicz . Celem spotkania było podzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz przekonanie do udziału w międzynarodowych projektach nauczycieli pozostałych jarosławskich instytucji oświatowych. Spotkanie zakończył poczęstunek nawiązujący do tradycji kulinarnych poszczególnych krajów przedstawionych w projekcie.

Przypomnijmy, że grupa nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarosławiu (wówczas jeszcze pod szyldem Publicznego Gimnazjum nr 1) wnioskowała o udział w europejskim projekcie Mobilność kadry edukacji szkolnej, aby zdobyć nowe doświadczenia i wykorzystać je dla podniesienia jakości pracy dydaktycznej szkoły. Dzięki temu kadra SP 1 miała możliwość uczestniczenia w szkoleniach we Florencji, Wiedniu, Barcelonie oraz Londynie. Oprócz nauczycieli języków obcych w projekcie Erasmus+ brali udział także specjaliści z innych dziedzin. W przyszłości nasza placówka ma szansę stać się szkołą dwujęzyczną, stąd potrzeba kształcenia językowego nauczycieli „Jedynki”.

Napisany i złożony został następny projekt: „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w którym tym razem nasza młodzież szkolna będzie mogła uczestniczyć w wyjazdach zagranicznych, aby doskonalić swe umiejętności językowe.

4